• 23. juli 2018

Indhold

World Cup kalenderen

Her kan du finde den gældende World Cup kalender

http://www.fai.org/events/events-calendar-and-results

 

Og en lidt redigeret kapret udgave fra SEN:

 

Date

Org. country

Contest

Classes

Location






10.02-12.02

NZL

Kiwi World Cup of New Zealand

F1ABCPQ

Lost Hills, California, USA

14.02

CAN

North American Cup of Canada

F1ABCQ

Lost Hills, California, USA

15.02-19.02

USA

Bob White Max Men International

F1ABCQP

Lost Hills, California, USA

09.03

SWE

Swedish Moose Cup

F1ABCQ

Sakylan Pyhajarvi, Finland

10.03-11.03

FIN

Bear Cup

F1ABCQ

Säkylä, Finland

17.03

NOR

Holiday on Ice

F1ABCQ

Gjovik, Norway

24:03

POL

SPZG Cup

F1ABCPQ

Kietrz, Poland

25:03

POL

Gliwice Cup

F1ABCPQ

Kietrz, Poland

09.04-13.04

RUS

Elbrus Cup

F1ABCP

Nalchik, Russia

13.04-17.04

RUS

Naloev Cup

F1ABCP

Nalchik, Russia

14.04-15.04

ROU

Harghita Cup

F1ABCPQ

Deva, Romania

16.04-17.04

NZL

Tui Cup of New Zealand

F1ABC

Narrandera, NSW, Australia

18.04

AUS

Widgiewa Cup

F1ABC

Narrandera NSW, Australia

20.04

AUS

AFFS Championships

F1ABC

Narrandera NSW, Australia

24.04-27.04

AUS

Southern Cross Cup

F1ABC

West Wyalong, NSW, Australia

12.05

GBR

Stonehenge Cup

F1ABCQ

Andover, United Kingdom

12.05

ROU

Salonta Cup

F1ABCQ

Salonta, Romania

13.05

GBR

Equinox Cup

F1ABCQ

Andover, United Kingdom

13.05

HUN

Szabó Miklós Memorial Contest of Hungary

F1ABCQ

Salonta, Romania

18.05-21.05

KAZ

Almaty Cup of Kazakhstan

F1ABCP

Samara, Russia

01.06-03.06

TUR

Istanbul Free flight Cup

F1ABC

Vize-Kirklareli, Turkey

09.06

DEN

Jutland Health Cup

F1ABQ

Viborg, Denmark

15.06-17.06

LAT

Free Flight Latvia Cup

F1ABCPQ

Blagodatnoe, Kharkov, Ukraine

16.06-18.06

LAT

Black Stork Cup of Latvia

F1ABCPQ

Blagodatnoe, Kharkov, Ukraine

16.06

SRB

35th Srem Cup

F1ABCQ

Aradac-Zrenjanin, Serbia

17.06

SRB

51st Memorial Djordje Zigic

F1ABC

Aradac-Zrenjanin, Serbia

28:06

SWE

Swedish Cup

F1ABCQ

Mörbylanga, Öland, Sweden

29:06

DEN

Danish cup

F1ABCPQ

Alvaret, Öland Island, Sweden

01.07

NOR

Norwegian Cup

F1ABCQ

Alvaret, Öland Island, Sweden

04.07

MGL

Asian Cup - TBC

F1ABCP

Ulaanbaatar, Mongolia

05.07

MGL

Mongolian Cup - TBC

F1ABCP

Ulaanbaatar, Mongolia

06.07-07.07

UKR

37th Antonov Cup

F1ABCPQ

Chernigiv, Ukraine

07.07-08.07

UKR

Viktor Stamov Cup-Golden Automn

F1ABCPQ

Chernigiv, Ukraine

07.07

BIH

54th Mostar cup

F1ABCQ

Mostar, Bosnia and Herzegovina

21.07-22.07

HUN

Herend cup

F1ABCPQ

Szentes, Hungary

23.07-25.07

USA

Nationals

F1ABCQ

Muncie, Indiana, USA

03.08-04.08

BUL

Sofia Cup

F1ABCPQ

Pazardzik, Bulgaria

04.08-05.08

BUL

Bulgaria Cup

F1ABCPQ

Pazardzik, Bulgaria

10.08-11.08

FRA

Poitou

F1ABCPQ

Noizé, Thouars, France

11.08

CAN

Canada cup

F1ABC

Tottenham, Ontario, Canada

12.08

CAN

Huron Cup

F1ABCQ

Tottenham, Ontario, Canada

13.08-14.08

ESP

Hispano-Francia Contest

F1ABC

St Jean de Sauves, France

23.08-25.08

KAZ

Kazakhstan Free Flight Cup

F1ABC

Uralsk, Kazakhstan

24.08-26.08

GER

49th Eifelpokal

F1ABCQ

Zülpich, Germany

24:08

CRO

FF Kup Slavonije i Baranje

F1ABCQ

Krbava, Croatia

25:08

CRO

FF Cro Cup

F1ABCQ

Krbava, Croatia

26.08-28.08

KAZ

Astana Free Flight Cup

F1ABC

Uralsk, Kazakhstan

26:08

SLO

Mura Cup of Slovenia

F1ABCQ

Krbava, Croatia

01.09

BIH

36th Memorijal Izet Kurtalic

F1ABC

Bosanski Petrovac, Bosnia and Herzegovina

14.09-20.09

MGL

Free Flight Holiday of Mongolia

F1ABC

Isuzdal, Russia

22.09

SVK

Hogo Cup

F1ABC

Zabokreky nad Nitrou, Slovakia

23.09

SVK

Zabokreky Cup

F1ABC

Zabokreky nad Nitrou, Slovakia

29:09

CZE

South Boemian Cup

F1ABC

Vsechov, Czech Rep.

29:09

MKD

Prilep Cup-trophy of Prilep

F1ABCPQ

Prilep, Former Yugoslav Rep. of Macedonia

30:09

GER

Bohemia Saxony World Cup of Germany

F1ABCQ

Tabor, Czech Rep.

30:09

MKD

Macedonia World Cup

F1ABCPQ

Prilep, Former Yugoslav Rep. of Macedonia

05.10-08.10

NZL

Kotuku World Cup of New Zealand

F1ABCPQ

Lost Hills, California, USA

06.10-07.10

ITA

12th Trofeo Citta'di Capannori

F1ABCQ

Padule di Bientina, Italy

07.10-10.10

USA

Sierra Cup

F1ABCQ

Lost Hills, California, USA

07.10

TUR

Anatolian Free Flight Cup

F1ABC

Ankara-Golbasi, Turkey

19.10-21.10

SLO

Krka Cup

F1ABC

Sentjernej, Novo mesto, Slovenia

27.10-28.10

FRA

Critérium Rhône Alpes-15eme Philippe Lepage

F1ABCQ

Arzay Bossieu, France

06.12

ISR

Otzma Open-Israel Free Flight Competition

F1ABCQP

Urim, Israel

07.12-08.12

ISR

Hanukkah Open-Israel Free Flight Competition

F1ABCQP

Urim, Israel






2018 F1E events










10.02-12.02

NZL

Kiwi World Cup of New Zealand

F1E

Lost Hills, California, USA

15.02-19.02

USA

Bob White Max Men International

F1E

Lost Hills, California, USA

10.03

CZE

Winter cup I

F1E

Vetrnik, Czech Rep.

11.03

CZE

Winter Cup II

F1E

Vetrnik, Czech Rep.

14.04

GER

Otto Kuttler Cup

F1E

Föhrlberg, Oberkotzau, Germany

15.04

GER

Föhlberg Cup

F1E

Föhrlberg, Oberkotzau, Germany

25.05-26.05

BUL

Prista Cup F1E

F1E

Alekovo, Bulgaria

26.05-27.05

BUL

Bulgaria Cup F1E

F1E

Alekovo, Bulgaria

09.06

ITA

3rd Trofeo Gar Rovereto

F1E

Lessini, Italy

10.06

ITA

8th Volare Lessini

F1E

Lessini, Italy

23.06

ROU

F1E Memorial Popa Cringu

F1E

Turda, Romania

24:06

ROU

F1E Turda Cup

F1E

Turda, Romania

06.07

USA

Centennial cup

F1E

Denver, USA

17.08

POL

Governor's Cup

F1E

Raçibórz, Poland

18.08

POL

Toszek Cup

F1E

Toszek, Poland

19.08

UKR

The Friendship cup of Ukraine

F1E

Gliwice, Poland

25:08

SUI

Martin Cup F1E of Switzerland

F1E

Martin, Slovakia

30:08

SUI

Swiss Cup F1E

F1E

Martin, Slovakia

08.09

SVK

Smeringai Memorial Cup

F1E

Liptovsky Mikulas, Slovakia

09.09

SVK

Liptovsky Mikulas Cup

F1E

Liptovsky Mikulas, Slovakia

15.09

FRA

F1E Poitou Charente

F1E

Tourtenay, France

16.09

FRA

Poitou Moncontour F1E

F1E

St Jean de Sauves, France

05.10-08.10

NZL

Kotuku World Cup of New Zealand

F1E

Lost Hills, California, USA

07.10-10.10

USA

Sierra Cup

F1E

Lost Hills, California, USA

 


Feb 11-13 Lost Hills USA Kiwi Cup of NZ ABCPQ
date venue F1 classes
Feb 15 Lost Hills USA North American Cup ABCPQ*
Feb 16-20 Lost Hills USA Bob White Max Men ABCQP
Feb 25 Viabon FRA 14th Philippe Lepage B
Mar 10 Sakylan FIN Swedish Moose Cup ABCQ
Mar 11-12 Säkylä FIN Bear Cup ABCQ
Mar 18 Gjovik NOR Holiday on Ice ABCQ
Apr 8-9 Deva ROU Harghita Cup ABCPQ
Apr 14-18 Nalchik RUS Naloev Cup ABCP
May 1-2 West Wyalong AUS Southern Cross Cup ABC
May 4-5 Narrandera AUS Dave Anderson ABC
May 6 Andover GBR Stonehenge Cup ABCQ
May 7-10 Narrandera AUS AFFS Championships ABC
May 7 Andover GBR Equinox Cup ABCQ
May 12 Narrandera AUS Tui Cup of NZ ABC
May 13 Salonta ROU Salonta Cup ABCQ
May 14 Salonta ROU Szabo Miklos HungaryABCQ
May 24-26 Uralsk KAZ Kazakhstan Cup ABC
May 27-28 Nova Pazova SRB 34th Srem Cup ABCQ
Jun 2-4 Vize TUR Istanbul FF Cup ABC
Jun 3 Viborg DEN Jutland Heath Cup ABQ
Jun 9-10 Chernivtci UKR Zubr of Belarus ABC
Jun 10-11 Zrenjanin SRB Djordje Zigic ABC
Jun 10-11 Chernigiv UKR Commonwealth BLR ABC
Jun 16-18 Blagodatnoe UKR Latvia Cup ABCPQ*
Jun 17-19 Blagodatnoe UKR Black Stork Latvia ABCPQ
Jun 24-25 Wawayanda USA Skyscraper's Annual ABCQ*
Jun 29 Rinkaby SWE Swedish Cup ABCQ
Jun 30 Rinkaby SWE Danish Cup ABCPQ
Jun 30-Jul 4 Nalchik RUS Elbrus cup ABCP
Jul 2 Rinkaby SWE Norwegian Cup ABCQ*
Jul 7-8 Chernigiv UKR 36th Antonov Cup ABCPQ
Jul 8 Mostar BIH Mostar Cup ABCQ
Jul 8-9 Chernigiv UKR Viktor Stamov Cup ABCPQ
Jul 14-15 Ulaanbaatar MGL Asian Cup ABCP
Jul 15 Tottenham CAN Canada Cup ABCQ
Jul 16 Ulaanbaatar MGL Sodnombaljir Mem Cup ABC
Jul 16 Tottenham CAN Huron Cup ABCQ*
Jul 22-23 Prilep MKD Prilep Cup ABCPQ
Aug 5 Szentes HUN Budapest Cup ABC
Aug 16-17 Noizé FRA Poitou ABCQ
Aug 25-27 Zülpich GER 48th Eifelpokal ABCQ
Aug 26 Bosanski BIH Mem. Izet Kurtalic ABC
Aug 28-30 Suzdal RUS FF Holiday Mongolia ABCP
Sep 1 Krbava CRO CRO Cup Siscia ABCQ*
Sep 1-3 Turbia POL Norbi Cup ABC
Sep 2 Korenica CRO FF CRO Cup ABC
Sep 3 Krbava CRO Mura Cup of Slovenia ABCQ
Sep 8-9 Valchitran BUL Bulgaria Cup ABCPQ
Sep 9-10 Valchitran BUL Sofia Cup ABCPQ
Sep 23 Zabokreky SVK Hogo Cup ABC*
Sep 24 Zabokreky SVK Zabrokreky Cup ABC*
Sep 30 Vsechov CZE Jihocesky Pohar ABC
Sep 30 Prilep MKD Macedonia Cup ABCPQ
Sep 30 Gölbasi TUR Anatolian FF Cup ABC
Oct 1 Prilep MKD Niksic Montenegro ABCPQ
Oct 7-8 Padule ITA Citta di Capannori ABCQ
Oct 6-9 Lost Hills USA Kotuku Cup of NZ ABCPQ
Oct 8-10 Lost Hills USA Sierra Cup ABC
Oct 20-22 Sentjernej SLO Krka Cup ABC
Oct 28-29 Mühlenthurnen SUI Eurofly ABCQ
Dec 14 Orim ISR Otzma Open ABCQP
Dec 15-16 Orim ISR Hanukkah Open ABCQP