• 10. februar 2012

Bestyrelsesmøde 6. marts 2010

Dato: Lørdag d. 6. marts 2010
Sted: Fjelsted Skov Kro
Mødetype: Bestyrelsesmøde

Deltagere; Allan Feld, Regnar Petersen, Arne Bruun, Henrik Kildegaard, Jørgen Holsøe, Michael Munk, Ole Bjerager, Søren Vestermarken, Chris Jespersen

Afbud: Karsten Kongstad, Anders Hansen, Marttin Nielsen

1. Orientering fra Sekretariat.

Medlemskort/kontingent: Det var planen at udsende de nye medlemskort for 2010 medio december 2009, men vores leverandør havde lovet sig væk til anden side trods vores henvendelse så tidligt som starten af november.

Det betød, at den store del af medlemskortene først blev udsendt i starten af januar til vores store ærgrelse - heldigvis har vi kun modtaget ganske få negative henvendelser fra medlemmerne og langt flere positive om, at det har været dejligt at modtage medlemskortene i god tid.

Antal opkrævninger udsendt:                    3.472
Antal medlemskort udsendt januar 2010:   3.212

Bemærk: Alle der har indbetalt kontingent til og med december var med i denne udsendelse.

Vi har herefter modtaget lidt flere indbetalinger og det har givet følgende status på yderligere medlemskort / eksklusion:

Indbetalinger                                              58   (Er udsendt via sekretariatet)
Eksklusioner pr. 15. februar 2010                203

Det er langt færre end tidligere, hvilket naturligvis er meget positivt.

Eksklusionerne fordeler sig således:
Medlemmer u/certifikater og stormodeller      178
Medlemmer m/certifikater og u/stormodeller    22
Medlemmer m/certifikater og stormodeller         3

Der er udsendt breve til alle de ekskluderede medlemmer.

Medlemsstatistik pr. 5. marts 2010:

Antal medlemmer incl. F-medlemmer         3.365
Antal F-medlemmer                                      52
Antal stormodelpiloter                                 309

Diverse fra Sekretariatet:
Oplysninger om nye regler for familiemedlemskab er ikke ændret på webben - se /foreningsinfo/medlemskaber,-ret-og-pligt/familie-medlemskab.aspx

Allan Feld har fået ny tekst til siden fra Sekretariatet.
Passive medlemmer får ikke medlemskort - det bør fremgå af webben.

25 års klubjubilæum - giver vi gave?  (Besluttet; 25 år,  dirigentklokke - 50 år tages løbende.)

2. Nyt fra Flyvepladsudvalget

Holsøe orienterede om Kalundborg MFK. Udfordringer med vindmøllers og lokalbanens placering i henhold til flyvefelt. SLV har sagt god herfor. DSB har godkendt flyvning med modeller op til 16 kg. Samme vægt som knopsvaner.

Flyvepladsudvalget udnævner formand/talsmand, som er primært kontaktperson til SLV. Flyvepladsudvalget har valgt Henrik Kildegaard som formand. Udvalget skal løbende orientere Allan Feld, såfremt der drøftes generelle ting.

3. Nyt fra Eliteudvalget

Eliteudvalg har afholdt Styringsmøde. Alle grupper beretter om god og stabil aktivitet. IMAC (kunstflyvning/figurflyvning) er kommet godt fra start, takket være Michael Lund og co.

Eliteudvalget oplever i perioder lidt lang responstid på at få artikler i MFN. Bestyrelsen foreslår, at de på forhånd anmelder artiklerne til redaktionen så redaktionen ved at artiklerne kommer, og at artiklerne desuden afleveres i så god tid som muligt.

Der er udarbejdet skema til styring af hvor meget DK-piloter er repræsenteret i konkurrencer i ind- og udland.

Eliteudvalget ønsker at profilere Modelflyvning. Fremover distribueres resultater mv. til diverse medier. Dette i håb om, at vi kan få omtale. Søren Vestermarken undersøger, hvorledes man får oplysninger distribueret.

Oplysninger på hjemmesiden. Eliteudvalg savner, at gruppernes resultatlister og andre officielle sider er mere ensartede indenfor eliteudvalget. Det skal gøre det nemmere at finde de ønskede resultater. Der skal fortsat være plads til et individuelt præg på gruppernes øvrige sider.

4. Bl 9-4 fremlæggelse af ny versioner fra MDK

Flyvepladsudvalget orienterede om arbejdet med revidering af Bl 9-4. Den reviderede BL forventes at træde i kraft 2011 og realistisk først i 2012.

Kildegaard fremlagde forslag/ønsker til ændringer:

  • Der arbejdes på at indføre megamodeller (op til 150 kg.).
  •  Arbejdes på at få den generelle flyvehøjde fra 100 meter til 600 meter.

Der blev foretaget tilpasninger og udvalget arbejder videre. Der sendes løbende information til bestyrelsen via Google-group.

5. Stormodelseminar 2010-2011

Der arbejdes på en ny model for Stormodelkontrollanter, så vi fortsat sikrer tilfredsstillende kvalitet og erfaring. Hobbyudvalget nedsætter et arbejdende udvalg, heri kan deltage erfarne kontrollanter. Antallet af kontrollanter skal revideres, så det står mere mål med det faktiske behov for godkendelser.

6. Forum

Gennemgang af regler for brug af forum. Dette var distribueret rundt på forhånd. Regelsæt blev rettet til i plenum og herefter vedtaget. Vil blive lagt på MDKs WEB under foreningsinfo. www.modelflyvning.dk/foreningsinfo

Bestyrelsen evaluerede Moderatorernes arbejde. Enighed om at det har givet visse udfordringer, men at der bestemt har været overvejende positive modereringer. Vi har besluttet at stoppe samarbejdet med 2 moderatorer for at opnå en mere homogen gruppe.

Drøftelse af kommerciel handel på forum. Vi ønsker ikke et forum, hvor medlemmerne alene køber og sælger udstyr med fortjeneste for øje. Bestyrelsen ønsker, at Moderatorer laver indgriben, hvis kommerciel forretning forekommer.

7. Forsikring status

Allan orienterer om status. Der er stadig tvivlspørgsmål som skal afklares. Der afholdes møde med forsikringen. Bestyrelsen er løbende med i drøftelserne og er bekendt med medlemmernes udfordringer med den manglende afklaring af sagen. Bestyrelsen vægter dog meget tungt, at vi har forholdt os til alle aspekter i sagen. Allan drøfter videre med parterne, herunder vores egen advokat. §128 er fortsat udfordringen, der forsøges udarbejdet en kulanceaftale som et tillæg til policen. (I skrivende stund: Forhandlingerne blev afsluttet og aftalen underskrevet 11/3),

8. Status på WEB og tilhørende faciliteter
Af tidsmæssige årsager udskydes dette punkt.

Medlemsregister er under test og tilretning.
Klubhåndbogen er næste skridt.
De 2 registrer hænger sammen.

9. Køreplan for repræsentantskabsmøde

  • Indbydelse  ok, sendt til tiden.
  • Tilmeldinger ok, kommer løbende. Vi skal have den officielle blanket for at klubberne kan anvende deres stemmeret.
  • Der udleveres kuvert med stemmesedler ved indgangen.
  • Indskrivning - bestyrelsen stiller 2 mand til rådighed, som sammen med Sekretariatet sikrer at folk får de rette kuverter.
  • Øl/vand bord etableres.
  • Referent - Sekretariatet
  • Dirigent - Forslag Marianne.
  • Stofmærker - 20 kr. Sælges i løbet af dagen.
  • Klistermærker - 5 kr. Sælges i løbet af dagen.
  • Holsøe fastholder sin beslutningen om ikke at genopstille.

10. Gennemgang af regnskab mv.

Årsregnskab blev gennemgået og godkendt af bestyrelsen.
Budget blev gennemgået og tilrettet. Der laves budget for 2010+2011. Men 2011 kan justeres næste år.
Regnskab + budget kommer på hjemmesiden.
Fremlagt af Chris Jespersen

11. Deltagelse i Airshow 2010 i Skrydstrup
Ikke behandlet.

12. Deltagelse i Friluftsrådets generalforsamling 2010
Holsøe deltager heri og beretter herom til bestyrelsen.

13. MDK udstillingsstand
Arne Bruun og Søren Vestermarken arbejder videre med standen.

Arrangør/ansvarlig: MDK sekretariat