• 21. maj 2013

Links

Link til BL 9.4 hos Trafikstyrelsen
Luftfartsloven BL 9.4

I tilknytning til Luftfartsloven er følgende AIC dokumenter gældende:

Link til AIC om FPV flyvning
AIC B 20/9 om FPV

Link til AIC om 2.4GHz til stormodeller
AIC B 21/9 om 2.4 

Link til AIC om flyvning med UAS
AIC B 22/12 om UAS

 

 

Luftfartsloven

Et afsnit af Luftfartsloven omhandler udendørs modelflyvning.
Det drejer sig om BL 9.4 udg. 3 / 9.1.2004 med tilhørende AIC'er.

Al udendørs flyvning med modelfly sorterer under Luftfartsloven - med linestyrede modelfly som eneste undtagelse.
Vær opmærksom på at luftfartsloven også gælder for de modelfly, der sælges som legetøj i legetøjsmagasiner og varehuse. Derfor må de kun flyves på steder hvor man kan holde en afstand på mindst 150m mellem modelflyet og bymæssig bebyggelse.

Er man ikke medlem af Modelflyvning Danmark og dermed ikke er forsikret gennem sit medlemskab, er det vigtigt at undersøge om familiens ansvarsforsikring dækker skader forårsaget af et modelfly. De fleste forsikringsselskaber dækker ikke, men nogle hævder at gøre det. Det skal man sørge for at få skriftligt.

Fra MDKs side har vi bedt flere butikskæder om at oplyse kunderne om luftfartslov og forsikring, men kæderne synes ikke rigtig at kunne påtage sig en rolle her. Kunderne vil nok også finde det morsomt at høre at deres nye legetøjsflyver hører under Luftfartsloven - men det gør den altså.

Luftfartslovens sætter grænser for hvor og hvordan der må flyves med modelfly. Det er en forudsætning for at MDKs fælles ansvarsforsikring dækker, at Luftfartslovens samt anden relevant lovgivning er overholdt.

Der gælder skærpede regler for modelfly der vejer over 7Kg.
Disse modelfly må kun flyves på godkendte modelflyvepladser, og kun når både modelflyet og piloten er godkendt af Modelflyvning Danmark. Der sker ved at modelflyet synes og piloten aflægger en flyveprøve for en kontrollant fra Modelflyvning Danmark.

Modelfly der vejer mere end 7 Kg SKAL være radiofjernstyrede, og det benyttede radioanlæg skal arbejde på enten 35MHz eller på 2,4GHz.

Flyver man med modeller der vejer mere end 7Kg uden at disse forhold er bragt i orden, kan man i værste fald blive idømt fængselsstraf.